Fujinon XF 18-120/4 LM PZ WR

Vďaka zastúpeniu Fujifilmu Slovensko, ktoré mi tento objektív tesne pred Vianočnými sviatkami zapožičalo na test, by som sa s vami rád podelil o moje dojmy a skúsenosti spolu s fotografiami za cca 14 dní jeho používania.

Rozsah ohniska 18-120 mm pri konštantnej clone f 4 je príjemný pre bežné fotografovanie v exteriéri a Ja som sa preto tešil na výlet do Poľských Tatier, kde mi už raz robil spoločnosť Fujinon 16-80/4. Osobne ma zaujímalo porovnanie týchto dvoch objektívov v úlohe výletového zoomu. Tiež som bol veľmi zvedavý na ovládanie zmeny ohniskovej vzdialenosti, ktoré je okrem štandardného prstenca vyvedené aj na tlačidlá. Fičúrka pre filmárov, kde je možné nastaviť rýchlosť zoomovania a hlavne využiť konštantný pohyb zoomu do oboch smerov.

Čo sa týka zmeny ohniskovej vzdialenosti, nedokázal som prejsť na jedno plynulé otočenie rukou z najširšieho ohniska na to najdlhšie. Považujem to trošku za nevýhodu. Čím dlhšie som objektív používal, tým viac som získaval presvedčenie, že objektív Japonskí inžinieri navrhovali najmä pre video. Nie je to samozrejme mínus, ale odporúčam pri rozhodovaní o nákupe na túto skutočnosť myslieť.

Z čoho som bol však naozaj smutný, bola kresba na clone f22. Na hrebeni Poľských Tatier bol krásne zimné slnečné popoludnie a aj kvôli fotkám sme sa rozhodli zostať hore až do západu slnka. “Ondrej” bol vysoko nad hrebeňmi hôr a objektív pri clone 22 kreslil krásnu hviezdu, ako pri filme pre dospelých. Teplomer ukazoval -12 stupňov a postupne k večeru klesal k -15tim, a tak som priamo počas fotenia priznám sa nekontroloval kvalitu kresby pri priblížení na 100%. Aké však bolo sklamanie, keď som si fotografie pozrel na monitore počítača. Optická difrakcia na najvyšších clonách je dosť výrazná a úprimne netuším pre kieho diva ten objektív nekončí na f16, keďže ďalej cloniť nemá zmysel.

Na ďalšom výlete vo Veľkej Fatre som sa už poučil a clonil som max na f11. S fotkami som už bol potom spokojný a k výstupu som nemal žiadne výhrady. Objektív na tele XH2s preostroval svižne a pri triedení fotografií som nemal prakticky žiadny odpad.

Ak by som si mal na ďalší výlet do hôr vybrať tento objektív, alebo vyššie spomínaným Fujinon 16-80/4 tak asi už viete, ktorý to bude:) Áno, bol by to menší, univerzálnejší 16-80/4 s o 2 mm širším koncom. Dôvodom by bol tiež zasúvací tubus zoomu, vďaka čomu je objektív kompaktnejší pri preprave.
Samozrejme pri internom, vnútornom zoome objektív “nepumpuje” prach vo svojich útrobách a neposúva ho k snímaču. Daňou za túto výhodu je pri Fujinone 18-120 však nevýhoda jeho väčších rozmerov. Pri balení batohu to môže byť tiež jeden z mínusových faktorov.

Takže aký vlastne Fujinon XF 18-120/4 LM PZ WR je? Ak by som mal byť stručný a zhrnúť silné stránky tohto objektívu do jednej vety, tak je to výkonný zoom do každého počasia pre video špecialistov. Určite by to bolo práve kvôli jeho plynulému chodu motorového zoomu a dizajnu chránenému pred poveternostnými vplyvmi. Kameramani ocenia tiež jeho použitie s gimbalom, kedy objektív nemení svoju dĺžku pri zmene ohniskovej vzdialenosti.

Zhrnutie pre tých, ktorí nemajú čas čítať:)
+ konštantná clona f4 v celom rozsahu zoomu
+ rôzne funkcie natáčania pre jednoduchú produkciu videa
+ ovládanie clony potláča posun expozície pri zmene ohniskovej vzdialenosti. Pri zmene jasu scény sa clona plynule mení, takže je možné pohodlne natáčať aj scénu so zmenou exp. parametrov.
+ utesnená konštrukcia objektívu až v 13tich miestach
+ použitie konštrukcie Inner Zoom /tubus objektívu sa pri zoomovaní nevysúva/
+ rýchle a spoľahlivé zaostrovanie
+ hmotnosť len 460 gramov

– difrakcia pri priclonení objektívu na vrchné hraničné hodnoty
– dlhý chod dráhy zoomu pri zmene ohniskovej vzdialenosti z 18 na 200mm

objektív si môžete zakúpiť tu:

Fujinon XF 18-120/4 LM PZ WR