Musím sa priznať, že ako fotograf mám pre konzoly na úpravu fotografií zrejme neliečenú závislosť. Vývoj v tomto segmente sledujem už tak povediac od jeho začiatkov a na stole sa mi vystriedalo za ten čas už viacero produktov rôznych značiek.
Začalo to niekedy pred X rokmi, keď sa na trhu zjavil prvý Behringer so svojim X-TouchMini.
Táto konzola nebola síce priamo určená na editáciu fotografií, no napriek tomu sa tešila medzi fotografmi veľkému záujmu. Dokonca bola jedno obdobie úplne nedostupná kdekoľvek v Európe.
Po Behringer vlne sa cez kickstarter zjavila na trhu úplne nová fínska značka Loupedeck, ktorej som bol zhodou okolností aj prvým predajcom pre SK/CZ. Jej cieľom bolo získať užívateľov softwaru Adobe Lightroom a tomu prispôsobila aj svoj prvý, po mechanickej stránke nie až tak vydarený produkt s rovnakým názvom. Po “detských nemociach” je aktuálne na trhu trojica výrobkov a to Loupedeck+, Loupedeck CT, Loupedeck Live. Poslednú z nich som ešte donedávna každodenne používal pri editácií.
V článku o konzolách nemôžem samozrejme vynechať “podivné ufo” Shuttle Pro v2, ktoré mi pri triedení a editácií fotografií robí užitočnú službu snáď už 10 rokov.
Pri neúspešnom pokuse o migráciu z Lr do Capture One mi na stole tiež chvíľu robila spoločnosť konzola od anglickej značky Tangent. Avšak návratom do prostredia Adobe, šiel Tangent RIPPLE ďalej do sveta…
No a teraz konečne k téme TOURBOX Neo a TOURBOX Elite. Obe konzoly vyzerajú na prvý pohľad rovnako. Preskočíme unboxing, príslušenstvo v škatuli a ďalšie zbytočnosti, ktoré nájdete uvedené pri opise oboch produktov:
Vzhľad TOURBOX-u naozaj nie je niečo, čo vás posadí pri vybaľovaní tejto konzoly na zadok. Na prvý dotyk však zistíte, že nad rozmiestnením ovládačov premýšľal fotograf a nie dizajnér – brigádnik, a to je dôležité než samotný vzhľad. Platí tu našťastie staré osvedčené, že menej je viac. Oproti iným konzolám tu nájdete “len” 3 otočné rolery a 11 plne konfigurovateľných tlačidiel. TOURBOX je vyrobený z ABS polykarbonátu a na dotyk je veľmi príjemný.
Obsesívny detektív Monk by však určite hodnotil negatívne povrchovú úpravu. Už po krátkom používaní vidieť na povrchu odtlačky prstov a známky používania. TOURBOX Elite sa síce vyrába vo viacerých farebných prevedeniach, no aktuálne cez oficiálneho dovozcu pre SK/CZ je v ponuke len čierna verzia a tak tento malý mínus čiernej povrchovej úpravy neviem objektívne s inou farebnou verziou porovnať.
Funkčnosť je naozaj skvelá. Aj keď sú obe verzie na prvý pohľad totožné, páči sa mi viac drahšia verzia ELITE.
Za 119,- Eur navyše, získate bluetooth bezdrôtové pripojenie a haptickú odozvu kruhových ovládačov. Môžu sa to zdať drobné vylepšenia, ktoré za ten finančný rozdiel nestoja. Pre mňa to bolo však jasné rozhodovanie. Páči sa mi tiež praktické a osvedčené napájanie na 2 klasické tužkové baterky. Po rokoch konečne prvá konzola bez otravného kábla a jemný elektronický odpor rolerov pri editácií je veľmi praktická vychytávka. Táto funkcia sa dá softwarovo v nastaveniach vypnúť. Keď ju však vyskúšate, určite si ju zamilujete. Žiaľ lacnejší Neo touto užitočnou vychytávkou nedisponuje.
Aplikácia pre ovládanie konzoly je k stiahnutiu na stránkach výrobcu a inštalácia prebehla rýchlo a jednoducho. Pri prihlasovaní zariadenia je potrebné odkliknúť dialogové okno, kde si len vyberiete či máte bluetooth, alebo káblovú verziu.
Priradenie funkcií jednotlivým ovládacím prvkom nie je zložité. Veľmi uľahčuje orientáciu pri práci s konzolou, tiež možnosť grafického zobrazenia štvorice tlačidiel, ktoré TOURBOX nazýva Dpad. Dpad sa dá nakonfigurovať až pre 8 funkcií. Najintenzívnejšie využívam TOURBOX v kombinácií s Adobe Lightroom. Pre toto rozhranie som si namapoval ovládače, tak aby vyhovovali môjmu workflow. Pri objednávke konzoly v eshope blackdog.sk vám ako darček tieto nastavenia rád pribalím.
Zariadenie umožňuje aj programovanie makier. Využívam túto užitočnú možnosť pri triedení fotografií. Naprogramované tlačidlo importuje 4 fotografie nafotené za sebou a urýchľuje mi selekciu už finálnych fotografií pred samotným postprocesom.
Malými praktickými rozmermi, rozložením ovládacích prvkov, prehľadne usporiadaným softwarovým rozhraním s možnosťou makra, bluetooth pripojením je naozaj TOURBOX praktickým a užitočným pomocníkom pre každého fotografa, či grafika. Výhodou je tiež možnosť výberu medzi káblovou a bluetooth verziou podľa individuálnych preferencií.
Ak mám hľadať za každú cenu nejaké mínus, tak by to bola vyššie spomenutá povrchová úprava, ktorou trpia však aj konkurenčné produkty.
Ak vás tento produkt zaujal a chcete byť informovaní o novinkách, zdieľať svoje skúsenosti, či nastavenia určite sa pripojte do skupiny TOURBOX SK/CZ 🙂
https://www.facebook.com/groups/494726709227157