Pár dní po uvedení tohto fotoparátu na trh mi kuriér doniesol na vyskúšanie balíček olepený známymi firemnými páskami. Áno, bol to Fujifilm X-T100. Detailný obsah čo balenie obsahuje a tiež stručný popis fotoaparátu nájdete v tomto videu.
Tu je stručná technická špecifikácia:
– 3 farebné prevedenia / čierna, tmavá strieborná, champagne /
– Snímač: 24,2 MP (APS-C) CMOS
– Meranie expozície: 256-zónové meranie TTL
– Citlivosť: ISO 200-12800 (25600, 51200)
– Uzávierka: 30 sek – 1/4000 sec., Bulb, elektronická až 1/32 000 s
– Sériové snímanie: 6, 3 obr./sek.
– Displej: 3” výklopný v 3 smeroch
– Hľadáčik: EVF OLED
– Video 4K (3840x 2160) 15FPS, Full HD 60FPS
– Zaostrovanie: hybridné AF TTL kontrastné AF/TTL, AF s fázovou detekciou 91
– Vstavaný blesk
– WiFi, Bluetooth, micro HDMI (D), micro USB, 2,5mm trojpólový konektor
– Rozmery: 121x83x47,4 mm
– Hmotnosť: 448 g
Fotoaparát som vzal bez nejakého veľkého skúmania na podvečerný výlet cez Martinskú ferratu. Prišlo mi v balení len samotné telo bez objektívu a tak som použil moj obľúbený objektív Fujinon 56/F1.2.
Dizajn je štýlový, ako je pri Fujifilme zvykom. Potešila ma okrúhla očnica, praktickejšie umiestnená korekcia dioptrií než pri X-T2ke, výklopný dotykový displej a prehľadné menu. Fotoaparát je vybavený vstavaným bleskom, ktorý sa v horších svetelných podmienkaci určite zíde.
Všetky fotografie v galérií boli fotené do .jpg-u s použitým obrazovým profilom Camera Classic Chrome. Fotografie sú teda doslova tak ako “vypadli z karty” bez časovo náročného postprocessingu čo veľmi oceňujem.
U Fujifilm X-T100 v porovnaní s profesionálnym Fujifilmom X-T2 pri zbežnom porovnaní nevidím nejaký veľký rozdiel medzi výstupom a okrem pomalšieho ostrenia a menšieho komfortu v ovládaní kvoli zjednodušenému menu nemám fotoaparátu moc čo vytknúť. Ak sa Vám páči podanie farebných profilov, ktorým je Fujifilm špecifický tak je tento fotoaprát určite ideálny spoločník na výlety a dovolenky. Praktickým bonusom je tiež možnosť vyklopenia displeja do pozície, kedy si možete zhotoviť selfie portrét a zdieľať snímky bluetooth rozhraním prostredníctvom svojho smartphonu. Ak vlastníte tlačiareň Fujifilm Instax Share SP-3, tak možete tlačiť fotografie na toto zariadenie aj priamo z menu fotoaparátu.
Výkonom by som tento prístroj zaradil niekde medzi X-A5 a X-T20. V porovnaní napr. s Olympusom, ktorý má v tejto kategóríí fotoaparátov široké zastúpenie získavate vačší APS-C snímač a charakteristické farby s ktorými sa už nemusíte pasovať dodatočne v počítači.
Toľko k novinke Fujifilm X-T100. Ak sa rozhodnete pre jeho kúpu, želám Vám mnoho krásnych fotografií. Tento fotoaparát určite na to potenciál má. Mne sa s ním fotilo veľmi dobre. Preto si ho viem vďaka malej veľkosti predstaviť, ako praktického každodenného spoločníka 🙂